Všechny nás to učili a je to špatně

Pamatuješ si ty slavný věty tvých rodičů? Nech si tam místo na palec.. Do těch dorosteš.. No, tak přesně takhle se velikost boty neměří. 

puma nova

Ruku na srdce.. Mamka říkala, že je máš takhle dobrý, a tak si možná i víc než 18 let chodil/a (a možná pořád chodíš) ve větších teniskách co? 

Jakou větu používali vaši na tebe? "Do nich ještě dorosteš" a nebo "Vždyť ti musí vydržet alespoň rok"? 

Tak nebo onak, každej jsme ji slyšeli a každej jsme ji přijali a neprotestovali, naopak možná až budeme mít svoje děti, tak to na ně budem taky používat.. a nebo ne? Jak je to teda s tím slavným měřením na palec a nebo na prst? 

Do těch dorosteš

Aneb test č. 1 = palec

Jasně i v palcích se dá měřit velikost boty. Akorát ne tak, že tam to místo na palec máš mít. Klasickej případ, zkoušíš botu a jeden z dospěláků už připravuje palec a kontroluje, jestli tam ještě je prostor, do kterýho dorosteš. A po tobě ještě chtěj, ať ten palec zvedneš, aby s jistotou poznali, kde ten palec je a jestli má dost místa. Jednu jedinou chybu tenhle test má - když ti přestane růst noha, tak tenhle test přestává dávat smysl, protože ty do tý boty prostě nedorosteš. 

Ale zase ... při dobrý péči se ti může stát, že ještě teď ti jsou boty, který ti padly v pubertě.

Musíš tam mít místo

Aneb test č. 2 = prsty k patě

Podobně jako s palcem, akorát na druhý straně. Tady naopak špičky tlačíš co nejvíc dopředu, aby u paty vzniklo místo, kam se daj strčit prsty (mezi tvojí patu a konec boty) a rodič tak bezpečně zjistí, jestli tam je nebo není nějaké to místečko. No a jaký tu platí pravidlo? Co prst, to rok navíc, kdy ti ty boty pořád budou. Takže pro rodiče jsou skvělý 2 prsty, protože to do nich dorůstáš cca dva roky. Jeden prst nic moc a o žádným prostoru se snad nemusíme vůbec bavit. 

Tkaničky uvázat

U velkých tenisek většinou ale nastal problém vyzouvání a na to je přece jednoduchá a jasná odpověď.. Zavaž si ty tkaničky pořádně! 

A když už ani pevně uvázaný tkaničky nepomohly, tak byla vždycky možnost vzít tlustý ponožky nebo dvoje tenký. V zimě to tolik nevadilo, ale v létě nic moc co?! 

vans

No a pak si jednoho dne jdeš koupit tenisky bez rodičů a zjistíš, že prodavač ti nosí o číslo (nebo i o dvě) menší a kouká na tebe jak na blázna, když tam chceš mít nějakej ten prostor. Já jsem třeba svojí skutečnou velikost zjistila, když jsem si půjčila tenisky na tělocviku. Byly o číslo menší a s panikou jsem se do nich soukala, že budu mít puchýře a otlačený prsty.. No a oni mi perfektně padly. Ale stejně jsem je tim palcem přeměřila ... 

A co ty, nosíš už správnou velikost nebo pořád radši věříš palci?