Sneakerhead, který myslí na planetu?

Miluješ tenisky, ale taky naší planetu? Tak si přečti pět bodů, jak bejt lepším sneakerheadem.

vans

Pěkně postupně. Sneakerheads. Ti, co zanechávaj nejrůznější stopy, protože maj tolik tenisek, že do běžný skříně to nenacpeš. Podle studií průměrný sneakerhead vlastní 34 párů sneakers. A prostě je to dělá šťastný, je to vášeň a radost.. No a o tom život je ne? Dělat to, co tě baví a co miluješ. Ale neměli bychom zapomínat na to, že tuhle (a jakoukoli jinou) vášeň musíme (nebo spíš bychom měli) zkombinovat taky s tím, co je dobrý pro celou naší planetu. A nezapomínat na druhý. Protože 34 párů musí být z něčeho a nějak vyrobeno a taky dovezeno.. Takže pojďme zkombinovat svojí lásku k teniskám s láskou k naší matičce Zemi. My do skupiny sneakerhead počtem i vášní spadáme a jdeme do toho, jdeš do toho s náma taky? 

puma

 

  • Starej se o svoje tenisky, takže ti vydrží

Říkáš si, že heslem "nosim je, dokud se neroztrhaj" se řidíš? Jenže ono je to ještě víc než to. Jak často svoje tenisky myješ a ošetřuješ? Umývej je, pravidelně. Přečti si naší kuchařku na čisté tenisky, kde najdeš tipy a triky jak na ně podle různých materiálů. Starej se o ně pečlivě a zbytečně je neházej do pračky, protože tam začíná první problém s jejich potrháním a zároveň spotřebuješ daleko víc vody. Naopak, když vezmeš houbičku nebo kartáček tak je umyješ šetrně, a to jak k tenisce, tak k přírodě. 

  • Zvol klasiku a kvalitu

Vyber si nadčasový model, který můžeš nosit roky a starej se o ně. Co třeba klasický modely, jako bílý Conversky, Nike Air Max nebo Superstary? Udržuješ je a staráš se o ně tak, že ti vydrží a nebo je každý rok vyhazuješ a kupuješ nový?

  • Hledej alternativní materiály

Dřív nebylo z čeho vybírat, dneska je x-materiálů, ze kterých jsou sneakers vyráběny. A to je tvůj čas pro udržitelnost. Třeba Nike zařazuje do výroby přebytečnou kravskou kůži, adidas vyrábí tenisky ve spolupráci s Parley, a to z plastových odpadů sesbíraných na mořském pobřeží.

  • Mrkni na zdroj

Snažit se o udržitelnost a lepší budoucnost není jenom o to, kupovat bio/eco materiály, ale o celkovém pohledu a přístupu. Koukáš někdy na to, odkud tenisky pocházej? Kde a jak se vyráběj? Jaký má hodnoty tvůj oblíbenej brand, jak se chová k zákazníkům a k zaměstnancům a jak se snaží právě tahle konkrétní značka dělat svět lepším? 

  • Secondhand není out

Nové tenisky nemusí být zákonitě nové. Jsou další možnosti, kde můžeš koupit pro tebe nové sneakers, který už původní majitel nechce a naopak. Pokud se o svoje tenisky budeš starat, vždycky jim najdeš novej domov. Přenech je rodině nebo kámošům, prodej je na různých portálech online nebo si zajeď na blešák a podobný markety, kde jim najdeš domov. 

A jestli chceš udělat ještě lepší skutek, jsou možnosti, kde darovat tenisky (v dobrým stavu) těm, co si třeba právě Air Maxy nemůžou dovolit. A věř, že nikdy neuvidíš šťastnější obličej.